Македонија Топ вести

Филипче: Нема промени, семејството на пациентот ќе може да ги земе лековите од аптека

Сите пациенти кои не се во можност лично да отидат во аптека од здравствени причини, тие ќе можат како и досега да ги подигнат лековите преку членовите на нивните семејства, посочува министерот за здравство, Венко Филипче, по укинувањето на квотите за лековите во туристичките места и по информациите дека само пациентите лично ќе можат да ги подигаат.

Квотите за лекови од денеска се укинати во туристичките места: Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија, а од наесен се најавува и во цела држава.

– Начинот на издавање на лековите останува ист како и до сега. Укинувањето на квотите во аптеките во туристичките региони е првиот чекор кон целосно укинување на квотите, кое треба да се спроведе во целост најдоцна до октомври 2019 година. Лекови без квоти, континуирано, во било кој ден од месецот е стратешкиот план на Министерството за здравство – вели Филипче.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ДРУЖЕ КОНСТАНТИНЕ ДА ЖИВЕЕ НОВИОТ РЕИНКАРНИРАН ГОЛИ ОТОК, НАПРЕД ВО НОВА „ПОБЕДА“!!

saso user

Минималната плата од 14.500 денари ќе помине во Собранието иако опозицијата смета дека е популистичка мерка

saso user

Дали и Маноил Јаковлески – Мане отпочна да лета орли

saso user