Македонија

Приведен е поранешниот директор на Централeн регистар

Приведен е поранешниот в.д. директор на Централниот регистар, Андреа Поповски поради сомнеж дека ги злоупотребил службената положба и овластувањата.

Поповски се товари дека вработувал партиски кадри.

За ова дело се осомничени уште четири вработени во Централниот регистар кои засега не се лишени од слобода.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Комисиска расправа за Законот за ЈО, но и за планот Б

saso user

За Европскиот парламент Македонија останува приоритет

saso user

За одземање на имунитетот на судијата од Управниот суд решава Судскиот совет

saso user