Здравје

Витаминот важен за спречување на тешки видови на рак, можете да го внесете многу лесно

Луѓето кои во својата исхрана консумираат зголемен број на намирници со поголем процент на витамин А имаат дури 17 отсто помала шанса да развијат друг најчест облик на рак на кожа, онок на плочестите клетки (планоцелуларе карцином), пишува ScienceDaily.

Тие пренесуваат истражување спроведено наугледниот американски универзитет Brown во кој севклучени резултатите од две претходно спроведени опсежни студии. Едната е спроведена помеѓу 1984. и 2012. на 121.700 испитаници, а другата помеѓу 1986. и 2012. на51.529 луѓе.

Испитаниците немале историја на рак на кожа во семејството, а дури 3.978 заболеле од некој облик на карцином. Меѓу нив небиле оие коиконсумирале значително поголема количина витамин А.

Лекарите тврдат дека типот на рак на кој се особено подложни оние со посветол тен може да се спречи со засилена консумација на витамин А, во облик на суплементи или преку исхраната. Познат е како делотворен кога станува збор за здрав раст на клетките, но резултатите од претходните истражувања се поделени.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Научниците открија: Зошто е добро да пиете кафе пред тренинг

saso user

Која е најопасната од сите диети? Ги намалува килограмите, а го уништува организмот

saso user

Д-р Емилија Котевска Аврамчева: Мојот дијабет го лекувам со канабис масло со ЦБД

saso user