Број на текстови објавени денес: 41
Свет

Џонсон: Брегзит е огромна економска можност за Обединетото КралствоЏонсон: Брегзит е огромна економска можност за Обединетото Кралство

Брегзит е „огромна економска можност за Обединетото кралство“, изјави новиот британски премиер Борис Џонсон, јавуваат светските агенции.

Според него, разводот меѓу Лондон и Брисел од неговата претходничка Тереза Меј беше третиран како „неизбежна и непријатна метеоролошка појава“.

Џонсон оваа изјава ја даде во Манчестер каде вети нови инвестиции и забрзување на преговорите за трговија во периодот по излезот од ЕУ и бесцарински зони на пристаништата, за да и се помогне на британската економија.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Гугл ќе и плати на Франција милијарда евра за да го реши даночниот спор

saso user

Мадуро објави победа во „електричната војна“ предизвикана спoред него, од Пентагон

saso user

Фотографија која го потресе светот: Петгодишно девојче ја спасува сестра си од урнатини ВИДЕО

saso user