Досие Македонија Топ вести

ЈОРСМ да постапи по Институт ДОПРЕН ГЛАС и да испита од каде се милионите на Димче Грунец,неговата поврзаност со „Рекет“ и други случаи на лица обвинети од СЈО!

Дел од криминалното подземје на РСМ се јави! Од кога повеќе нема Ало-Ало, и од кога по 7 пат на Димче Грунчески-Грунец ,не му успеа да издејствува повлекување на текст, неписмениот Тајкун од групацијата Камчев-Мијалков-Милески , се појави со статус на социјалната мрежа Фејсбук. Пандорината кутија ,каде за прв пат јавно се споменува името на Димче Грунец , ја отвори бизнисменот Азманов , во своето интервју за порталот „Инфомакс“.Кој го пратил Грунец кај Азманов ,е познато , но и тоа ќе го објавам во продолженија,како и кој го наседнал Азманов со наводно влијание на Грунец врз сопственици на портали.

Но и ако немам потреба да обајснувам на овој Стегоцефал од криминалец, во интерес на вистината ,ќе му дадам соодветни образложенија,а со цел напатениот македонски народ ,да знае каде и кај кои лица завршувале нивните пари.

1.Пишува Грунец ,дека сум бил „тепан“ многу пати за наводно рекетирање?! Точно е дека сум нападнат од зад грб , од таквите јунаци како него , по налог на началникот на ЦПС Јордан Размовски, пред мојот дом, и тоа со метални шипки.Немавте храброст лице во лице, па морате ,клошарски од зад грб и тоа во чопор.Ти лично дојди кога сакаш, наместо да ми прајкаш мои пријатели да молат за тебе да биде повлечен тексот.

2.Сум објавил вест за наводно твој глисер??! Но секоја будала ,си има своја веселба, па така и ти , но и оној Началник на СВР Охрид , кој перманентно е во твое друштво,секако од интерес, требало барем да знае основни познавања на ЗКП.

а) Неспорен е фактот ,дека по наредба на ЈОРСМ за гонење на организиран криминал и корупција , одземен е пловен објект-Глисер марка „Baja Marine – Magnum“.Денес , твојот брат Маријан Грунчевски ,низ сите медиуми во РСМ се преставува како сопственик на истиот пловен објект,и укажува дека Полиција го оддземала против законски и барал да му биде вратен истиот ??!

б)Другарчето Началник ,а попатно и адвокатите кои ги споменува твојот брат, требало да Ве известат, дека Полицијата постапува по барање на Јавен Обвинител и само спроведува Налог издаден од Јавен Обвинител. Се поставува отворно прашањето , како ОРСМ за гонење на организиран криминал и корупција ,дошле до сознание ,дека предметниот одземен пловен Објект Глисер марка „Baja Marine – Magnum“, е поврзан со случајот „Рекет“,каде како второ осомничен се јавува лицето ЗОран Милевски-Кичевски?!

Истиот тој пловен објект до сега според регистарот има променето повеќе сопственици во РСМ, оние сопственици од „Бизнис Елита“на РСМ, и сигурно ЈОРСМ , постапувал според одредени сознанија и примена на ПИ -мерки ,но за тоа понатака во некое наредно ридание..

в)Неспорен е фактот дека истиот тој пловен Објект Глисер марка „Baja Marine – Magnum“ на ден 03-07-2019 година во 16:50 е огласен на ВЕБ страната „РЕКЛАМА 5“,за продажба , по цена од 50.000 евра. исто така неспорен е фактот ,дека ваквиот пловен објект ,доколку се купи нов во САД ,неговата вредност куповна во САД иснесува моментално 80.000 долари,или до колку се земе во предвид , колку се плаќа за транспорт ,царина и данок , неговата вредност изнесува над 120.000Евра, но и за тоа во некое наредно ридание , кој се бил газда на пловниот објект кој е одземен .

Она што сакаш цело време да го избегнеш од Органите на прогон , преставува фактот , кој се вика ПОТЕКЛО НА ПАРИТЕ ,или ПОТЕКЛО НА ИМОТ?! Веќе тука , органите на прогон на РСМ , треба дебело да испитаат , од каде Димче Грунец се стекнал со таква имотна корист?!И, тогаш ,ќе се дознае за тоа од каде потекнуваат парите на Димче Грунец,колку се тоа чисти пари, колку пати се подложени на Хемиско перење, итн?!!

3. Кога веќе Димече Грунец пишува ,дека немал возен парк од над  1.000.000 евра !? , ќе започниме од новитетот во твојот возен парк:

а)Новото возило кое го управува Димче Грунец од марката Mercedes G500 4×4 Brabus, а кое возило го паркира каде сака низ охридските улици,а охридската полиција не му може ништо (Ало Началник),ова возило на пазарот чини малку повеке од 450.000 Евра? ! Од каде Димче Грунец , се стекнал со ваков луксузен теренец , а од каде и толкава сума на пари ,за да купи ваков луксузен Џип? На ова прашање , ќе мора да се позанимава Финансиската Полиција на РСМ и ЈОРСМ, доека ние деновиве ќе приложеме и додатни пикантерии.Но сега прилог од луксузниот Џип на Димче Грунец , паркиран на улица „Туристичка“ во Охрид ,на средина на коловоз , каде и покрај интервенција на граѓаните СВР Охрид не го санкционирала?!(Тогаш Димче Грунец ,молеше преку посредници ,да не се објави веста за скандалот со сообраќајната полиција во Охрид.

Димче Грунчевски псоедува и друго луксузно возило од марката Porsche Panamera Cabrio , чија куповна вредност на овој модел изнесува над 100.000 Evra.

Во останата ергела од возен парк се и Брзински мотори чија цена достигнува поединачно и до 50.000ЕвраТука се и скутери за на вода , квадрицикли и останато, што значи не сме погрешиле во проценката?!дали Финансиската Полиција и ЈОРСМ ќе погрешат , останува да видиме,но јас деновиве ќе ги отворам доста незаконити дејствија , онака ,колку да се знае, зошто само пишаниот збор остава трага.

4. не ми е потребна Соломонова мудрост , а и на други не им е потребна ,да осознаат и ден денес да се чудат граѓаните на Охрид, како Димче Грунец опстојува во криминалната свера цели 16 години?! Голем е фото лабумот во МВР со слики од Димче Грунец од негово детсво па се до неговите звездени преродбенички курисрски подвизи за Мијалков, Камчев , Кичевски, Панделевски итн , и како Грунци постанале управители на дузина фирми на погоре посочените лица?! И тоа ќе го обзнанам, од нелегални продажби на градежни парцели со фалсификувано поддписи , па се до наркотици и перење пари за потребите на преродбениците…

Со мене , твоите ментори Мијалков , размоски и компанија се занимаваа цели 12 години, проверуваа све живо и диво, 100-тци претреси во мојот дом, монтиранаи апсења, и на крај ,кај мене се чисто.

И,сега слободно нека проверат и кај мене , ама малку и кај Димче Грунец , Јас сум транспарентен и отворен за секоја институција , работам легално и легалистички ,само сега нема да можете да прајќате стројници да не сме Ви го обелоденувале криминалот!секој според заслуга,така и ќе си лежи.

5.За патувањата на Димче Грунец низ светот ,постојат фотогалерии на социјални мрежи ,како дечкото ужива ,дури и изнајмува приватни Хилихоптери?

 

Очекувам ЈОРСМ да спроведе истарга применувајќи го Институтот ДОПРЕН ГЛАС, да испита од каде Димче Грунец ,начукал толкави тешки милиони.А, до тогаш Димче Грунец ,нека си пишува статуси….

Сашо Денесовски -Лично

 

 

 

 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Вучиќ за „Рекет“: Заев сега го разбра она што му го кажав за одредени лица

saso user

Заев: Ќе фаќа метлата и на другата страна, слушам во Велес пак правеле списоци ВИДЕО

saso user

Виетнам симбол на држава како треба да се бори една држава со коронавирусот.

saso user