Свет

Koj e Борис Џонсон: За приврзаниците популарен, за критичарите – неискрен

Борис Џонсон е контроверзна фигура во британската политика и новинарство. За приврзаниците тој е духовит, популарен и привлечен, додека за оние кои го критикуваат велат дека е елитист, неискрен, мрзлив и употребува расистички и хомофобичен јазик.

Дипломирал класични науки на Универзитетот во Оксфорд, во Лондон се вработил како советник за менаџмент, но дал отказ по само една недела.

Ја почнал кариерата како новинар, а не како политичар, но набрзо западнал во неволја. Почнал во лондонски Тајмс каде предизвикал скандал кога напишал статија за археолошко откритие – измислил изјава за која лажно тврдел дека ја добил од историчарот Колин Лукас, негов кум. Поради тој скандал е отпуштен од Тајмс.

Се вратил како антиевропски ориентиран, забавен и остар новинар. Работел и како допиник на Дејли стар од Брисел и неговите статии силно влијаеле на пораст на евроскептичните ставови на британската десница.

Борис Џонсон бил градоначалник на Лондон од 2008 до 2016 година и во следните две години министер за надворешни работи на Велика Британија.

Американскиот претседател Доналд Трамп го поддржуваше во трката за наследник на Тереза Меј. Имено, поради поддршката од Трамп и сличноста во фризурите, Џонсон го нарекуваат „англиски Трамп“.

Џонсон е познат по поддршката за брегзит, но кога граѓаните на референдумнот избраа напуштање на ЕУ, тој застана на страна на преговои со Брисел, отфрлајќи идеја за плаќање на сметката за напуштањето од 39 милијарди фунти.

Новиот лидер на конзервативците е поборник за развој на зелен стопански сектор и промовира заштита на животната средина, возење велосипед…

Минатата година сопругата Марина Вилер, адвокат и писател по 25 годин брак го исфрли од дома поради прељуба. Познати се негови пет вонбрачни афери.

Роден е на 19 јуни 1964 година во Њујорк.

Татко му е од турско потекло – прадедо му бил Осман Kемал кој се прекрстил како Вилфред Џонсон додека неговата баба е потомок на вонбрачна врска на кралот Џорџ Втори.

ФОТО: EPA / NEIL HALL

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Тајфунот Хагибис се приближува до Јапонија, одложен е гран при Формула 1 и Светскиот куп во рагби

saso user

Хутите тврдат дека заробиле 2.000 саудиски војници

saso user

Епидемија на колера во Јемен, прогласена вонредна состојба

saso user