Број на текстови објавени денес: 25
Бизнис

Ќе се исплаќа продадено винско грозје од уште шест сорти

Владата денеска усвои Предлог-одлука за дополнување на Одлуката за утврдување дополнителна помош како мерка за исплата на продадено винско грозје.

Како што соопшти владината прес-служба, се проширува примената на мерката и на сортите на винско грозје: сирах, малвазија, бургиндец црн, кратошија, семијон и мускат отонел.

Во соопштението се наведува дека целта на одлуката е производителите на овие сорти да не бидат во понеповолна положба во однос на останатите производители на винско грозје.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Идната недела повик за градење фотоелектрани на приватно земјиште

saso user

„Еуролинк осигурување“ како дел од алумни-заедницата на Правниот факултет „Јустинијан Први“

saso user

Finance Think: Економијата ги покажува првите постабилни знаци, БДП може и да се натфрли

saso user