Број на текстови објавени денес: 0
Свет

ФБИ со повеќе од 1.000 истражители се бори против економската шпионажа од Кина

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј, изјави денеска дека Кина претставува сериозна контраразузнавачка закана за САД, поголема од која било друга земја, вклучувајќи ја и Русија.

Вреј пред Комитетот за правосудство во Сенатот изјави дека ФБИ има повеќе од 1.000 истражители кои ја испитуваат економската шпионажа и се обидуваат да украдат интелектуална сопственост. Тој, исто така, рече дека речиси сè укажува на Кина.

Тој се појави во Капитол хил еден ден пред сведочењето на поранешниот специјален советник Роберт Милер за извештајот за Русија.

Службениците за национална безбедност од Министерството за правда открија неколку случаи на економска шпионажа, во која, како што тврдат, Кина учествувала минатата година.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ќерка на британска милионерка пронајдена мртва во базен на Мајорка (ВИДЕО)

saso user

Словенија: Петиција за евтаназија потпишана од познати јавни личности

saso user

Спасете го светот како Нотр Дам, порача шведската активистка Тунберг

saso user