Број на текстови објавени денес: 9
Здравје

Истражување: Генетиката има најголемо влијание на аутизмот

Во новото истражување кое опфатило повеќе од 2 милиони луѓе од пет земји (Данска, Финска, Шведска, Израел и Австралија), утврдено е дека околу 80 отсто од ризиците за развој на аутизам доаѓа од наследените генетски фактори, а не од „надворешни“ влијанија.

„Каде и да погледнавме, во пет различни примероци, видовме дека се најважни генетските фактори“, рекол авторот на студијата Свен Сандин, статистичар и епидемиолог од шведскиот институт на Каролинска Институт.

Тоа би можело да звучи изненадувачки за мајките и татковците кои со години ја читале приказната нагласувајќи ги можни фактори на ризик од нечистиот воздух до претежно дискредитираната, (но трајна) хипотеза за вакцините.

Еве што треба родителите да знаат.

Целиот текст побарајте го на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ако јадете 3 урми секој ден во текот на 1 недела….

saso user

Осум предупредувачки знаци кои не смеете да ги игнорирате ако сте бремени

saso user

Што смеете да јадете ако сте се отруле од храна

saso user