Број на текстови објавени денес: 24
Свет

Исклучени два нуклеарни реактора во Франција поради жештините

Поради новиот топлотен бран оваа недела во Франција, два нуклеарни реактора во нуклеарната централа „Голфтек“ ќе мора да бидат исклучени.

Тие нема да работат до 30 јули, објави „Moнд“.

На почетокот на неделава работата на реакторите од две други нуклеарни централи веќе е значително намален.

Во моментов во Франција работат 58 нуклеарни реактори. Ако топлотниот бран продолжи, слични мерки ќе треба да се преземат и во други нуклеарни централи, објави весникот.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Скокнал од мост во Шибеник на висина од 40 метри и преживеал

saso user

Путин потпиша закон за создавање руски интернет

saso user

Полицијата со сино ги обележа „жолтите елеци“ во Париз

saso user