Број на текстови објавени денес: 0
Свет

Исклучени два нуклеарни реактора во Франција поради жештините

Поради новиот топлотен бран оваа недела во Франција, два нуклеарни реактора во нуклеарната централа „Голфтек“ ќе мора да бидат исклучени.

Тие нема да работат до 30 јули, објави „Moнд“.

На почетокот на неделава работата на реакторите од две други нуклеарни централи веќе е значително намален.

Во моментов во Франција работат 58 нуклеарни реактори. Ако топлотниот бран продолжи, слични мерки ќе треба да се преземат и во други нуклеарни централи, објави весникот.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Лас Вегас под снег ФОТО

saso user

Епстајн погребан во необележена семејна гробница

saso user

Џонсон ѝ се извинил на кралицата што ја посрамотил

saso user