Број на текстови објавени денес: 11
Свет

Бесплатен оброк во замена за собрано ѓубре

Велат дека не треба да ја фрлате храната, но во овој уникатен случај, отпадот што го собирате е она што може да ви донесе храна.

Индија само што го започна своето прво ‘Garbage Cafe’ во градот Амбикапур во централната индиска држава Чаттисгарх.

Иницијативата на општинската корпорација, потекнува од идејата да им се обезбеди храна на бездомниците и на сиромашните, а истовремено да се поттикне собирање на ѓубрето и одржување на чистотата на улиците.

Во ова кафуле се дава бесплатен оброк за секој килограм ѓубре што ќе го соберете или обилен појадок за 500 грама.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Полицијата употреби солзавец врз демонстрантите во Картум

saso user

Чешката Влада преживеа гласање за недоверба

saso user

Koj e Борис Џонсон: За приврзаниците популарен, за критичарите – неискрен

saso user