Број на текстови објавени денес: 0
Спорт

Федерер ќе игра егзибициски меч во Мексико пред рекорден број на публика

Финалистот на „Вимблдон“ и 20-кратниот Гренд-слем шампион, Роџер Федерер, ќе игра егзибициски меч на 24-ти ноември во Мексико, на најголемата арена во Мексико.

Објектот собира 41.200 гледачи. Овој натпревар ќе биде прв за Маестро во Мексико. Ривал на 37-годишниот Швајцарец ќе биде дополнително определен.

Дуелот може да собере рекордна публика за тениски меч. До сега, врвното достигнување го имаат Ким Клајстерс и Серена Вилијамс. Двете собраа 35.000 гледачи на егзибициски натпревар во Брисел во 2010 година.

Photo: EPA / ANDREW COULDRIDGE POOL

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Челзи го победи Вест Хем благодарение на двата гола на Азар

saso user

Роналдо: Игравме добро, топката не сакаше да влезе во голот

saso user

Хет-трик на Роналдо за пласман на Португалија во финалето на Лигата на нациите

saso user