Број на текстови објавени денес: 24
Македонија

Се намали гужвата, на Богородица се чека од 30 минути до еден час

На граничниот премин Богородица за излез од државата се чека од 30 до 60 минути. На останатите граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, соопшти АМСМ.

Претходно од МВР информираа дека граѓаните на грчка граница чекаат и до 4 часа, а поради гужвата полицајци делеа вода на граничниот премин.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, а зголемен е интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Охрид СОС: Од решавањето на проблемот со дивоградбите ќе зависи дали Охрид ќе биде во УНЕСКО

saso user

Дури 134 заболени од морбили, најмногу на удар постарите од 30 години

saso user

МЗ: Момчето со изгореници од струен удар ќе се лекува во странство

saso user