Број на текстови објавени денес: 120
Балкан

САД му честитаат на Харадинај за одлуката да се јави на суд во Хаг

Стејт департментот ја поздрави денеска одлуката на Рамуш Харадинај да соработува со Специјалното обвинителство за злосторствата на ОВК во Хаг.

„САД му честитаат што тој одлучи да одговори на поканата на Специјалниот суд за Косово“, се наведува во краткото соопштение на Стејт департментот.

Харадинај вчера поднесе неотповиклива оставка од премиерската функција, а како причина ја наведе добиената покана од Специјалниот суд како осомничен.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ајкула забележана близу плажа кај Валона

saso user

Мицотакис од денес премиер, се очекува Ципрас да му го предаде кабинетот

saso user

За 16 месеци во Грција исчезнале 417 деца, а биле пронајдени 354

saso user