Македонија

Ратификацијата на нашиот протокол за НАТО во итна процедура во Шпанија

Ратификацијата на проколот за прием на Македонија во НАТО ќе оди по истна постапка во Шпанија.

Веста од македонската влада прва ја објави вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска.

„Gracias España! Ратификацијата на нашиот прием во НАТО во итна процедура! Советот на министри на Шпанија сака да ја види нашата земја што поскоро во НАТО. Лондон, се гледаме на 3-4 декември!“, напиша Шекеринска на социјалните мрежи.

Photo: EPA / STEPHANIE LECOCQ

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври

saso user

Петерле: Северна Македонија да се насочи кон реформите

saso user

На Собранието му тргна со реформските закони

saso user