Број на текстови објавени денес: 120
Свет

Меркел и Германија им оддадоа почит на извршителите на атентатот над Хитлер

Германија денеска одбележа 75 години од неуспешниот атентат над Адолф Хитлер. Во Берлил, државниот врв им оддаде почит на извршителите.

Во својот говор, канцеларката Ангела Меркел порача дека постојат момент кога непослушноста е обврска и оти мора да се извлече поука од историјата.

– Мораме да го одржуваме сеќавањето на извршителите и да одадеме почит. Мораме да се погрижиме поуките од минатото да не избледат – порачала Меркел.

Настанот се одржа кај Министерството за одбрана, чиј прв човек е Анегрет Крамп-Каренбауер, која ја придружуваше по Меркел. Таа пред неколку дена ја замени Фон дер Лејен, а пред неколку месеци ја наследи Меркел на чело на ЦДУ.

Photo: EPA / FELIPE TRUEBA

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

saso user

За малку ќе експлодирала операта во Сиднеј поради истекување на гас

saso user

Велика Британија и ЕУ ги интензивираат преговорите за Брегзит

saso user