Број на текстови објавени денес: 120
Балкан

Вучиќ: Оставката е политички трик на Харадинај, ќе се врати за 48 часа

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска се обрати по повод оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај и евентуалните импликации од таквиот потег.

– Ја разбираме радоста, не сакам да кажам еден вид задоволство поради тоа што Харадинај е повикан во Хаг. Сметам дека нема причина за еуфорија бидејќи ги согледуваме сите факти и последици по тој чин, а посебно како ќе се однесуваат и Албанците и меѓународната заедница кон Србија и нејзиниот народ – истакна Вучиќ.

Според него, „оставката на Харадинај е политички трик, за да добие популарност“.

– Тој се бори да ги порази противниците во Косово, јунак кој се бори, а останатите се недостојни на лидерот кој ги води во светла иднина – изјави Вучиќ на прес-конференцијата.

Српскиот претседател предвидува дека Харадинај ќе биде пуштен за 48 часа и ќе се врати како голем албански херој, неговата популарност ќе се зголеми, а на сите останати ќе се намалува.

Вучиќ оцени дека таксите на српските производи нема да бидат укинати, а западните сили често ќе вршат притисок и ќе го уценуваат Белград со изговор дека косовските лидери ги испраќаат во Хаг.

Photo: EPA / ANDREJ CUKIC

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Во Албанија 8.000 првачиња помалку во новата учебна година

saso user

Грција под опсада на пожари, избувнале 56 во еден ден

saso user

Србинка прободена со нож во вратот од бившиот

saso user