Број на текстови објавени денес: 41
Балкан

Маргаритис Схинас нов грчки комесар во Европската комисија

Маргаритис Схинас, до неодамна главниот портпарол на Европската комисија, ќе биде новиот грчки комесар во ЕУ на местото на Димитрис Аврамопулос, јави дописничката на МИА од Атина.

– Предлогот на премиерот Кирјакос Мицотакис за позицијата претставник на Грција во новата Европска комисија ќе биде Маргаритис Схинас. За оваа одлука, премиерот веднаш ќе ја информира новата претседателка на Комисијата, Урсула Фон дер Лајен – соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер.

ФОТО: МИА

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Русинка во Будва со возило удри во татко и бебе од Холандија (ВИДЕО)

saso user

Денеска обдукција на загинатата британска туристка на грчкиот остров Икариа

saso user

Парада на гордоста по прв пат во Сараево

saso user