Број на текстови објавени денес: 0
Балкан

Ратко Младиќ од болница вратен во затворот во Шевенинген

Генералот Ратко Младиќ денеска од болницата во Хаг е вратен во притворската единица во затворот во Шевенинген.

Тој вчера беше однесен во болница откако му се слоши за време на посетата на неговата сопруга во затворот.

Неговиот син Дарко Младиќ изјави дека разговарал со татко му, кој го информирал дека е добро, додавајќи дека се уште не е позната дијагнозата бидејќи не ја добил лекарската документација.

Ратко Младиќ се наоѓа во притвор во Хашкиот трибунал во Шевенинген од јуни 2011 година.

На 22 ноември 2017 година тој беше осуден на доживотна казна затвор поради воени злосторства во Босна и Херцеговина, а неговите бранители поднесоа жалба на пресудата.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Бремената снаа која ја уби свекрвата во Србија и претходно била во затвор, а го претепала и синот

saso user

На 8 септември вонредни избори во Косово

saso user

Експлозија во Мостар, оштетени три автомобили

saso user