Број на текстови објавени денес: 0
Бизнис

ММФ отвора нова канцеларија земјава, Албанија Косово и Црна Гора

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) отвора нова регионална канцеларија за зајакнување на односите со Албанија, Косово, Црна Гора и Македонија, со седиште во Виена.

Со оваа канцеларија ММФ тежнее за одржување на блиски релации со четирите земји, како и со донаторите, меѓународните институции, вклучувајќи ја и Светска банка и австриската Влада, која е важен трговски и развоен партнер на регионот на Западен Балкан.

Новата регионална канцеларија ќе биде раководена од Стефани Ебле, која моментално е шефица на мисијата на ММФ за Косово. Ебле претходно работела на Украина, Грција, Србија и Босна и Херцеговина.

Таа ќе ги надгледува локалните тимови во постојните канцеларии во Албанија, Косово и Северна Македонија, кои ќе продолжат со работа и понатаму.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ќе се реализира проект за поврзување на домашните компании и странските инвеститори

saso user

Бизнис форум: Се изгубија 30 години, потребна е силна економска соработка!

saso user

Сопанската комора побара, а Пендаровски вети дека ќе ги вклучи во носењето закони

saso user