Број на текстови објавени денес: 0
Здравје

Како ги уништувате овесните снегулки?

Овесните снегулки се совршен појадок, едноставни и вкусни. Ѝ припаѓаат на групата целовити житарки и можат да се консумираат на различни начини.

Најдобро од сѐ е тоа што можат да се варат во вода. Тогаш набабруваат и во вашиот желудник заземаат многу место, а за вас тоа значи дека помала порција е доволна да се чувствувате долго сити. Не содржат многу влакна, но сосема доволно за да помогнат во регулирањето на нивото на холестерол и да ја поттикнат работата на системот за варење.

Јадете премногу голема порција

Само затоа што се здрави не значи дека можете да ги јадете во неграничени количини. Околу 1/2 шолја овесни снегулки се сосема доволно. Така ќе внесете 150 калории, но ако не ги земете предвид и додатоците со кои ги јадете, како што се млеко или овошје. Со додатоците брјот на калории ќе порасне отприлика на 300. Појадокот ќе ве засити, но нема да предизвика дебелеење.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Еве зошто секогаш имате „место“ за колачи

saso user

Седум причини за можни заболувања од рак

saso user

Научниците конечно го урнаа најраспространетиот мит за утринскиот оброк и создадоа нова парадигма за храна во светот!

saso user