Број на текстови објавени денес: 121
Свет

Дубаи со бесплатна дозвола за купување алкохол за туристите

Дубаи воведува 30-дневна бесплатна дозвола за купување алкохол, за туристите. Посетителите на емиратот ќе можат да го добијат документот во секој објект на компанијата што ја врши продажбата на алкохол на мало.

При барањето на дозволата, странците треба да пополнат формулар со што потврдуваат дека се туристи. Службениците притоа прават копија на пасошот, како и на страницата со печатот за влез во Дубаи.

Туристите со тоа ќе добијат и листа на правилата за јавно поведение во државата. Досега дубајските власти издаваа ваква дозвола само за странци со двегодишен постојан престој во емиратот.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Рама му порача на Баша: Автобусот од јуни го пропушти, немој и возот во 2021

saso user

Почина новинарот кој го преживеа падот на авионот на Чапекоенсе во Колумбија

saso user

НАТО полни 70 години

saso user