Број на текстови објавени денес: 0
Бизнис

Бројот на туристи пораснал за 0,1 отсто за пет месеци

Во мај годинава во земјава се евидентирани 98.998 туристи кои оствариле 205.356 ноќевања, покажуваат податоците на Држваниот авод за статистика.

Бројот на туристите во мај 2019 година во однос на истиот месец лани е намален за 4,8 %, а бројот на ноќевањата за 2,8%. Бројот на домашните туристи е намален за 4,1%, а на странските за 5,2%.

Бројот на ноќевања на домашните туристи во мај 2019 година, во однос на мај 2018, е намален за 11,7%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 2,1%.

Во периодот јануари – мај 2019 година, пак, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 0,1%. Кај домашните туристи е зголемен за  2,6 %, додека кај странските има намалување за 1%.

Бројот на ноќевањата е намален за 0,3%, и тоа: кај домашните туристи за 0,4%, а кај странските за 0,2%.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Комапниите во Визбеговото на протест: Мостот на Јадранска магистрала се реконструира предолго

saso user

ММФ повторно ја намали прогнозата на светскиот раст за 2019.

saso user

Движењето за анти коцкање побара од Заев и Тевдовски да нема казина до училиштата и зградите

saso user