Број на текстови објавени денес: 124
Урбани вести

Успешно заврши јубилејната 35-та Интернационална Ликовна колонија “Дебрца 2019”

Го враќаме сјајот на една од најстарите ликовни колонии во Македонија.
Создадени преку триесет нови ликовни дела, повеќе од вкупно создадените во изминатите 5-6 години.

Голема благодарност до сите годинешни учесници на Ликовната колонија, благодарност за нивните дела, кои ќе бидат дел од културното наследство на колонијата.
Уште еднаш се покажа дека уметноста не познава граници, национални, верски, јазични и други бариери.
Ars longa, vita brevis или Уметноста е долга, животот е краток ! – кажа градоначалникот Ногачески по повод затворањето на колонијата.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ОБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ХОРИЗОНТАЛНА СИГНАЛИЗАЦИЈА

saso user

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ ВО РАБОТНА ПОСЕТА НА СЛОВЕНИЈА

saso user

ПРВА СРЕДБА НА ИНТЕРЕНЦИОНАЛНАТА ПОЛИЦИСКА АСОЦИЈАЦИЈА ВО ОХРИД

saso user