Број на текстови објавени денес: 121
Свет

Меркел пред да наполни 65 години: Знам дека морам да се грижам за своето здравје

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека мора да се грижи за своето здравје откако трипати се тресеше на јавни настапи.

– Прво, можете да разберете дека сум свесна за одговорноста на мојата работа. Одговорно се однесувам кога моето здравје е во прашање – одговори Меркел на новинарско прашање за нејзиното здравје на заедничката прес-конференција со данската премиерка Мете Фредериксен.

Таа рече дека наредната недела ќе го прослави 65.роденден, шегувајќи се дека секој роденден ја потсетува дека е постара.

– И јас лично сум заинтересирана да бидам здрава и се грижам за своето здравје – истакна Меркел.

Германската канцеларка и данската премиерка денеска седеа за време на интонирањето на химните во Берлин.

Меркел притоа не покажа симптоми за лошо здравје, но со гостинката седеше пред зградата на Владата во Берлин, што е невообичаено за време на укажување воени и државни почести.

Канцеларката вчера, за време на воените почести при приемот на финскиот премиер Анти Рине, повторно не се чувствуваше добро и трепереше.

Тоа е третпат како се случува истата сцена, првпат на 18 јуни за време на пречекот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, а потоа на 27 јуни додека стоеше покрај германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер при церемонијата за назначување нов министер за правда.

ФОТО: EPA / FELIPE TRUEBA

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Девет цивили, меѓу кои две деца, убиени во бомбашки напад во Јемен

saso user

Вучиќ: Нема никаков договор за поделба на Косово

saso user

Арта Точи влегува во Собранието како пратеничка од Алијансата на Албанците

saso user