Број на текстови објавени денес: 127
Македонија Топ вести

Заев му се извини на Тачи и на граѓаните на Косово за разговорот со руските сеирџии

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека разговарал со косовскиот претседател Хашим Тачи во врска со неговиот разговор со руските комичари, посочувајќи дека доколку со тоа ги повредил граѓаните или претседателот на Косово намерата не била таа.

– Зборувавме со Тачи, бараше објаснување. Јас разменив и порака со претседателот на Србија Александар Вучиќ. Сакам уште еднаш да ја исористам приликата ако со изјавата сум ги повредил граѓаните или претседателот на Косово намерата не била таа. Ние сме исклучително пријателски земји. Јас се надевам, барем така чувствувам, дека сум пријател на граѓаните на Косово. Никогаш не сме имале детали за преговарачкиот процес, како што и претходно изјавив. Сето тоа што е тема на разговори во кои било кулоари кога разговараме од она што е пристутно во јавноста и слично. Впрочем и претседателот Тачи и претседателот Вучиќ знаат дека ние и не знаеме, немаме споделено информации – изјави Заев денеска по отворањето на 31. бензинска станица на Лукоил на влезот во скопско Арачиново.

Нашиот став, како што потенцира Заев, е дека навистина посакуваме просперитет и решавање на проблемот со Косово, просперитет на Албанците, на Србите и на сите други заедници кои живеат на Косово, но и во целиот регион.

– После Преспанскиот договор се надеваме дека и други отворени прашања ќе се решаваат во регионот, затоа што наша цел, а верувам дека и на сите лидери во регионот, е регионаната соработка да расте, интеграциите во ЕУ како конечна цел, унапредување и трајно обезбедување на вечниот мир на целиот Балкански полуостров и секако унапредување на соработката помеѓу нашите две земји – истакна Заев одговарајќи на новинарско прашање.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Дураку ќе гради општество за сите

saso user

За 1 мај посвежо со облачност и краток пороен дожд претежно попладне

saso user

Лана се роди со 720 грама и по 94 дена си замина дома од болница

saso user