Број на текстови објавени денес: 121
Бизнис

Евростат без попис нѐ изброја, вкупно сме 2.077.100

Во земјава на 1 јануари имало 2.077.100 жители што е за околу 2.000 повеќе во споредба со 1 јануари 2018, објави Евростат.

Бројот на населението во земјава за една година е зголемен за 0,9 отсто. Земјава изминатата година забележала позитивен природен прираст од 1,6 отсто. Лани се родиле 21.300, а умреле 19.700 лица.

Најбројно население меѓу земјите во регионот, според Евростат, има Грција 10,7 милиони, во Бугарија живеат 7 милиони луѓе, во Србија 6,96, во Хрватска 4,077, во Албанија 2,86 милиони, а во Црна Гора 626.000 луѓе.

Во ЕУ вкупно живеат 513,5 милиони жители, што е за речиси еден милион повеќе од претходната година.

Најмногу жители 83 милиони има Германија, пред Франција со 67, Велика Британија со 66,6, Италија 60,4, Шпанија 46,9 и Полска 38 милиони.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Предлог – законот зa урбанистичко планирање оди во Собрание

saso user

Наскоро три отсто данок на добивка за информатичките компании

saso user

Повратот на ДДВ за граѓаните се подготвува, но ребаланс нема да има

saso user