Здравје

Дали кога патувате некаде наминувате во Мекдоналдс?

Пред 6 години, по 16 години на македонскиот пазар „Мекдоналд Европа“ го прекина договорот за франшиза со македонската фирма „СЈ компани“. Тогаш се затворија седумте ресторани на Мекдоналдс на територијата на Македонија.

Најмногу за ова жалеа децата кои растеа во овој период и често своите родендени ги прославуваа токму во Мекдоналдс рестораните. Токму тие, секое патување надвор од државата го користат за да се потсетат на своите омилени Мекдоналдс вкусови. Честопати и нивните родители како подарок од своите патувања, наместо кукли, плочи, книги, разноразни игри или сувенири, им носат Биг Мек. И самите кога одиме некаде, знаеме да се „почестиме“ со некоја од многуте нови варијанти кои во меѓувреме почнале да се прават, како на пример, оваа со гвакамоле сос во Љубљана. И да ви кажам, колку и да ни се чинеа вкусни, добро е и здраво што ги немаме.

Исланд е прва земја во Европа што го затвори Мекдоналдс

Исланд беше прва европска земја која ги затвори сите Мекдоналдс ресторани, во 2009.година, во текот на економската криза.

Откако е основан во САД, во 1940.година, Мекдоналдс порасна во најголем и напознат светски синџир на брза храна.

Дневно послужува околу 68 милиони потрошувачи во 119 земји во дел од светот.

Иако и денеска има голема војска на потрошувачи, Мекдоналдс е често на ударот на бројни критичариНа компанијата најмногу ѝ се забележува тоа што настојува да го зголеми профитот на сметка на здравјето на нивните потрошувачи нудејќи им нездрави намирници.

Зошто се штетни производите на Мекдоналдс?

Целиот текст побарајте го на порталот „Арт кујна“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Јогурт и половина лажичка куркума: Комбинација што го чува мозокот, крвните садови и витата линија

saso user

Како да го натерате детето да се движи повеќе?

saso user

Јогурт и куркума, здрава и одлична комбинација за слабеење

saso user