Здравје

Житарките што ги јадат децата ширум светот содржат опасна хемикалија?

Популарната марка „снегулки“ која ја обожаваат децата во дел од светот се нашла под лупата на јавноста по предупредувањата во врска со спорната хемикалија, глифосат. Станува збор за хербицид кој е најден во загрижувачка количина во кутиите на производителот General Mills, поточно во производите „Honey Nut Cheerios“ и „Multi Grain Cheerios“, пишува Health.

Кај нас можеби не се достапни наведените видови „cheerios“, но на полиците во супермаркетите може да се најдат други варијанти. На секое пакување пишува дека содржат пет целовити житарки, девет витамини и минерали и се наведуваат како извор на калциум.

Затоа и не изненадува тоа што често се наоѓаат на детските менија. Но колку се навистина здрави?

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Не ги јадете овие намирници после 30-тата и ќе го намалите ризикот од рак, дијабетес и срцеви болести

saso user

Ракијата дезинфицира само ако има 60 или повеќе проценти алкохол

saso user

Како да постапите ако некој покрај вас доживува инфаркт?

saso user