Број на текстови објавени денес: 0
Свет

Куќи со базени и тунели за бегство на наркодилери на аукција во Мексико

Куќи со базени и тунели за бегство, ранч со хектари земјиште, луксузен стан со мрачна историја – тоа се дел од 27-те имоти конфискувани од мексиканските власти од шверцери со дрога и други кои беа синоќа понудени на аукција.

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор вети дека приходите од аукцијата на имотот, запленети од претходните влади, ќе одат за поддршка на маргинализираните заедници во сиромашниот и опасен Гереро.

Еден од најавените станови на аукција е на шеф на нарко картел.

При слична аукција кон крајот на мај властите собраа 1,5 милиони долари од конфискуван имот од криминалци и од еден политичар.

Откако дојде на власт, претседателот Лопез Обрадор брзо го наметна планот за штедење, вклучително и продажба на претседателскиот авион и други возила на владата, ја распушти дури и претседателската гарда, задолжена за неговото обезбедување.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Галерија од упадот во РТС кој за српското МВР е „македонското сценарио“ од 27 април

saso user

Вечерва доделување на Пулицеровата награда

saso user

Манафорт осуден на 3,9 години затвор

saso user