Број на текстови објавени денес: 0
Здравје

Пет симптоми на габична инфекција која секоја жена треба да ги знае!

Инфекцијата со габички е најчеста инфекција во вагината на жената. Јасно е дека ниту една жена не сака да се бори со оваа непријатна појава, но факт е дека таа се јавува кај секоја жена повеќепати во животот.

Габичната инфекција настанува поради зголемениот број на габичката кандида, кои можат да се наоѓаат во вагината без да ја предизвикаат инфекцијата. Може да ја предизвика и нешто што во вагината ги уништува нормалните бактерии кои таму се наоѓаат, како антибиотиците, вишокот на влага или лошиот материјал на долната облека.

Пет симптоми на габична инфекција
Честопати габичната инфекција се заменува за некое друго вагинално заболување, па добро е да ги запамтите симптомите кои ќе ви откријат дека станува збор за овој вид инфекција за што побрзо да го започнете лекувањето.
– црвенило, пецкање или отекување на вагината, како и на срамните усни;
– пецкање и чувство на притисок при уринирањето;
– болка при сексуалните односи;
– сувост на вагината;
– густ бел исцедок.

FOTO: Obgynmiami.com/Printskrin

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Што смеете да јадете, а што не, ако ве мачат грчеви

saso user

Дијабетичарите треба да јадат црвена леќа

saso user

Не купуваме шеќер – кафе, чај, па дури и торти, правиме со маџун

saso user