Балкан

Истанбул: Кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу во водство

Кандидатот на опозициската Републиканска народна партија Екрем Имамоглу води во изборната трка за градоначалник на Истанбул.

Во Истанбул денеска се одржани повторените избори за градоначалник, а, според прелиминарните резултати по 96,79 отсто обработени избирачки места, во водство е со Имамоглу со освоени 53,8 отсто од гласовите.

Кандидатот на владејачката Партија на правдата и развојот, Бинали Јилдирим, освои 45,29 отсто.

На изборите во Истанбул гласаа 84,39 отсто од регистрираните гласачи.

Според податоците на Врховната изборна комисија, правото на глас на денешните избори во Истанбул имале 10.560.963 регистрирани гласачи, кои гласале на 31.342 избирачки места.

Изборниот ден во Истанбул измина со зголемени безбедносни мерки и без поголеми инциденти, а прелиминарните резултати од изборите се очекуваат вечерва.

Локалните избори во Турција се одржаа на 31 март оваа година. На 6 мај Врховната изборна комисија на Турција донесе одлука со која ги поништи резултатите од мартовските избори за градоначалник на Истанбул и нареди повторување на изборите за таа функција.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

24. мај – Денот на Кирил и Методиј ќе се празнува и во Србија

saso user

Нови сообраќајни правила во Хрватска

saso user

Убиено семејство во Србија, најверојатно извршителот е професионалец

saso user