Број на текстови објавени денес: 0
Здравје

Дали сме биле во заблуда? Белото месо не е поздраво од црвеното

За намалување на нивоата на холестерол во крвта, нема никаква врска дали ќе јадете црвено или бело месо, покажува новото истражување.

Влијанието на црвеното месо на појавата на кардиоваскуларните болести не е демантирано, но што се однесува до холестеролот, нема разлика помеѓу бифтекот или пилешкото бело месо, тврдат научниците.

Доброволците биле подложени на „тестот три диети“, каде првата била базирана на црвено месо, втората на бело, а третата не вклучувала месо воопшто.

Анализите покажале дека позитивно влијание на здравјето има исхраната базирана на растителни извори на протеини, додека на нивото на холестерол на идентичен начин влијаат црвеното, односно белото месо.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пациенти со тумор на мозокот откриле кои симптоми ги игнорирале на почетокот

saso user

Зошто треба да јадете сладолед во зима?

ohrid_user

Пет природни сладила поздрави од рафинираниот шеќер

saso user