Број на текстови објавени денес: 0
Спорт

Барти го освои Бирмингем и од утре е прв светски рекет

Австралиската тенисерка, Ешли Барти, ја совлада Германката Јулија Гергес во финалето од турнирот во Бирмингем со резултат 6:3 и 7:5.

За Барти ова е десетти трофеј од ВТА турнирите.

Претходно 23-годишната Австралијка победи на Грен слем турнирот Роланд Гарос и од утре ќе се искачи на првата позиција на ВТА ранг листата каде во моментов се наоѓа Наоми Осака од Јапонија.

Наградниот фонд на турнирот во британскиот град Бирмингем изнесуваше 941.163 долари.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Павлов без медал од Европските игри

saso user

Кабрал: Со поткуп од два милиона долари Рио де Жанеиро стана домаќин на ЛОИ

saso user

Претседателот на МОК Бах ја доби наградата за мир Чем-Папандреу

saso user