Македонија

Шилегов за МКЦ: Не го прочитав писмото, во општеството пребрзо се суди

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, денеска изјави дека не го прочитал писмото кое над 250 уметници го испратија до премиерот Зоран Заев апелирајќи да не се менува раководството на МКЦ каде надводно за директор се спрема музичарот Бени Шаќири.

– Не го прочитав писмото на уметниците, затоа што не беше адресирано кон мене и немам коментар за ситуацијата, бидејќи сметам дека живееме во општество, каде што сѐ уште пребрзо се суди, кога постапката уште не е завршена – рече Шилегов.

Инаку, тој во рок од две недели ќе одлучи кој ќе биде директор на МКЦ, откако ќе бидат разгледани двете пријави што стасале на конкурсот кој се оддолжи поради претседателските избори. 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Заев: Некој овде, кој не е наш, му помогнал на Груевски да избега

saso user

Судот ќе чека потврда дали професори од ФЕИТ можеле да го вештачат автобусот од Ласкарци

saso user

Костадинов: Да бев Крсто Мукоски ќе си поднесев оставка

saso user