Број на текстови објавени денес: 0
Здравје

Цвеќе што не венее, за убавина но и за лек

Според Хомеровиот еп, грчкиот јунак Одисеј доживеал бродолом и останал заробен на остров. Кога конечно се вратил на феничкиот брег ја запознал убавата кралска ќерка.

Тајната на нејзината убавина била во исклучителното масло од цветот кој никогаш не венее, дури ни кога ќе го наберете. Според митовите, и грчкиот бог Аполон на влезот во Делфи носел тиара од посебен цвет, со кој сакал да го потсети светот на својата бесмртност.

Иако се тоа само легенди, познато е дека постои цвеќе кое не венее, дури ни кога е набрано.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Зошто треба да оставите паричка во замрзнувач пред да заминете на летување?!

saso user

Бебињата ги „читаат“ нашите намери уште од вториот месец

saso user

Дознајте дали и вас ве одгледувале токсични родители

saso user