Број на текстови објавени денес: 0
Балкан

Нови бомби на „Билд“, се слуша и гласот на премиерот Рама

Германскиот весник „Билд“ попладнево објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама,поранешниот министер за економија Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи Арбен Кеши и други функцонери од социјалистичка партија.

Во сите нив се слуша како се договараат закани, купувања и манипулација со гласовите во пограничниот град Пешкопеја,кој се наоѓа на 23 километри од албанско-македонската граница кај Дебар.

– Прислушуваните разговори се од досијето 184 кое три години останало во фиоките на албанското обвинителството со кои се открива шокантна евиденција – пишува новинарот Питер Тиде.

Иако според законот во Албанија на функцонер од јавната админстрација му е забрането учество во изборна кампања или избор за некоја политичка партија во една, од 16-те новообјавени снимки, премиерот Рама во телефонски разговор со Кеши, на денот на изборите инсистира дали ги реализирал поставените цели, на што тој потврдно одговара.

И во останатите снимки, функцонери на СП, бараат купување и манипулација на гласовте.

Експресно по објавувањето на снмките Обвинителството за тешки кривчни дела најави истрага за тоа кој ги извадил снимките од досијето.

-Обвинителството за тешки кривични дела внимателно ја следи создадената ситуацијата без преседан што сериозно влијаела врз имиџот на албанското обвинителство а е направено со флагрантно кршење на законот,соопшти обвинителството.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Божиновиќ: Инцидентот во Сплит најостро го осудуваме, примивме протестна нота од Србија

ohrid_user

Разрешена заменик министерката која интервенцијата на НАТО ја нарече „геноцид врз Србите“

saso user

За Пленковиќ нема драма во односите со Словенија

saso user