Свет

Кинескиот претседател за првпат ќе ја посети Северна Кореја

Кинескиот претседател Си Џинпинг в четврток ќе почне дводневна посета на Северна Кореја.

Во Пјонгјанг Си доаѓа на покана на лидерот Ким Џонг Ун, и тоа ќе биде негова прва посета од стапувањето на функција во 2013 година.

Оваа година се навршуваат 60 години од потпишување договор за воздушен и копнен сообраќај меѓу Кина и Северна Кореја. Од почетокот на минатата година Ким четири пати ја посети Кина.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Една жртва при превртување на автобус во Италија

saso user

Трамп смета оти на глобално ниво, Америка има статус на супер ѕвезда, на која и завидуваат други земји

ohrid_user

Загинаа обвинител, неговата сестра и нивните семејства во пожар во сибирскиот град Краснојарск

saso user