Број на текстови објавени денес: 0
Спорт

Атлетико подготвен да го урне клупскиот рекорд за трансфер на Феликс

Фудбалерот од средниот ред на Бенфика, Жоао Феликс, може да ја продолжи кариерата во Атлетико, а за негов ангажман „јорганџиите“ се подготвени да ја плати најголемата сума во клупската историја.

Атлетико е подготвен да издвои 120 милиони евра за трансфер на 19-годишниот Португалец.

Во моментов, најскапиот трансфер во Атлетико е на Томас Лемар за кого се платени 70 милиони евра.

Се тврди дека парите за Феликс ќе бидат распределени од продажбата на напаѓачот Антоан Гризман.

Во сезоната 2018/19, Жоао Феликс настапи на 43 натпревари во сите натпреварувања, постигна 20 гола и оствари 11 асистенции.

Фото: EPA/FERNANDO VELUDO

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Солскјер: Сити е најдобриот тим на светот

saso user

Федерер: Нема да биде исто по пензионирањето на „големата тројка“

saso user

МКФ ги суспендира „Градски парк“ и малата сала во „СРЦ Кале“

saso user