Урбани вести

Општина Дебрца продолжува да инвестира во образованието

Заврши уште една учебна година во основното образование.

„Накратко, сумираме што имплементиравме како локална самоуправа за нашите ученици:

за првпат воведовме ужинка за сите ученици, за што од буџетот издвоивме околу 1.300.000 денари,
со поддршка на фондацијата “ Капинков ” обезбедивме училишен прибор за првачињата,
обезбедивме превоз за еднодневните ученички екскурзии и за други наставни активности,
обезбедивме надгледни средства за училиштето, вредност 100.000 денари,
обезбедивме финансиска поддршка за талентираните ученици за учество на регионални и државни натпревари,
за првпат доделивме парични награди за Првенец и ученици на генерацијата, вредност 30.000 денари,
градоначалникот на општината беше генерален покровител на Училишниот атлетски крос,
финансиски го помогнавме оддржувањето на отворените фудбалски школи,
го плативме осигурувањето за сите ученици,
обезбедивме средношколски и студентски стипендии.
И додека учениците се на заслужениот летен распуст ќе работиме на подобрување на условите во основното образование:

инсталирање на централно греење во основните училишта во село Мешеишта и село Требеништа,
замена на котелот за греење во училиштето во село Лешани.
Ученици, среќен распуст, се гледаме во Септември.“ – информираат од Општина Дебрца.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

АПЕЛ ДА СЕ ОТСТРАНАТ ПЛОВНИТЕ ОБЈЕКТИ ОД „САРАИШТЕ” И „КАНЕО”

saso user

Тешко повредени две лица во сообраќајка на патот Охрид – Ресен

saso user

ОХРИД ГО ЧЕСТВУВА ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА

saso user