Македонија

„MK“ од понеделник станува „NMK“ на регистарските таблички

Министерството за внатрешни работи од понеделник ќе почне да ги заменува регистарски таблички со ознаката „NMK“. Замената на старите регистарски таблички со новите ќе се врши постепено при регистрација на автомобилите.

По официјализирањето на договорот за името, возилата што излегуваа од земјава, на граничните премини добиваа бесплатна налепница со новата кратенка.

Се очекува утре МВР да излезе со детали околу прашањето што ги интересира возачите.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Димитров: Во Берлин нудиме аргументи зошто е важна германската поддршка за нашето европско патување

saso user

ДКСК ја усвои националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси

saso user

Двајца австралијци наместо на аеродром завршиле во кругот на касарната во Петровец

saso user