Македонија

„MK“ од понеделник станува „NMK“ на регистарските таблички

Министерството за внатрешни работи од понеделник ќе почне да ги заменува регистарски таблички со ознаката „NMK“. Замената на старите регистарски таблички со новите ќе се врши постепено при регистрација на автомобилите.

По официјализирањето на договорот за името, возилата што излегуваа од земјава, на граничните премини добиваа бесплатна налепница со новата кратенка.

Се очекува утре МВР да излезе со детали околу прашањето што ги интересира возачите.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Заев: Следува целосен успех во октомври и почеток на преговорите до крајот на годината

saso user

Боки 13 бара укинување на притворот, ќе се одлучува на јавна седница

saso user

Груби тврди дека ДУИ не го „толкува“ автентичното толкување

saso user