Број на текстови објавени денес: 124
Сцена

Скандал: Авторот на „The Notebook“, Николас Спаркс е хомофобичен и расист?

Авторот Николас Спаркс е обвинет за хомофобија и расизам од поранешен директор во училиште во Северна Каролина.

Спаркс е во легална битка со поранешен директор на училиште на кое Спаркс е ко-основач, кој тврди дека авторот на „The Notebook“ поттикнал дискриминаторско опкружување, дури банирал ученици да формираат ЛГБТИ клуб.

Саул Бенџамин дошол на директорската позиција во 2013 година и забележал дека на училиштето му недостига разновидност, сакал да направи промени, според извештај на „The Daily Beast“.

Но, неговите планови за измени не успеале, па тој сега тужи неколку лица, а еден од нив е и Спаркс, кој се обвинува за хомофобија, расизам и антисемитизам.

Спаркс тврдел дека обвинувањата на Бенџамин се „лажни“.

Се појавиле емајлови, а според еден од нив, Спаркс тврди дека нема да дозволи ЛГБТИ клуб во училиштето, а потоа ја бранел својата одлука оти не е дискриминирачка.

– Да не им се дозволи прием е дискриминација. Ако не им се дозволи да имаат клуб не е дискриминација – напишал тој во ноември 2013 година.

Потоа додал:

„Исто така, се сеќаваш, имавме геј ученици претходно, многу од нив. (Претходен директор) се справи со тоа мошне тивко и прекрасно, учениците сметаа дека имале среќа. Очекувам и ти да го направиш истото“.

ФОТО: Пипл

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Водителката на Евровизија ѝ должи 2 милиони евра на државата

saso user

Идолот на тинејџерите, Били Ајлиш со совети за депресијата

saso user

Милан Калиниќ проговори за тепачката, па откри што би направил да може да го врати времето!

saso user