Сцена

Почина актерката Силвија Мајлс од „Полноќен каубоец“

Глумицата Силвија Мајлс, номинирана за Оскар за филмовите „Полноќен каубоец“ и „Збогум, драга моја“, почина на 94-годишна возраст.

Веста за смртта на Мајлс, која починала во нејзиниот дом во Њујорк, ја соопштија нејзините блиски пријатели, актерката Џералдин Смит и новинарот Мајкл Мусто.

– Интервјуата со Мајлс (во 70-те години на минатиот век) беа моите први позначајни написи. Таа беше амбициозна и харизматична… И беше многу горда на своите две номинации за Оскар – изјави Мусто, кој пред неколку децении требало да добие и епизодна улога покрај неа и Смит во нискобуџетен филм.

Силвија Мајлс е сепак најпозната по филмот „Полноќен каубоец“ во кој настапи со Џон Војт и Дастин Хофман.

Фото:EPA/GINO DOMENICO

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Африканската дива Фатумата Диавара на Офф-Фест

saso user

Имаат милиони, но се венчаа за 600 долари: Софи Тарнер и Џо Џонас побегнаа во Лас Вегас ФОТО

saso user

Хари Варешановиќ 10 години ја изневерувал сопругата со љубовницата

saso user