Број на текстови објавени денес: 0
Здравје

И преминувањето кон поздрава исхрана може да донесе проблеми

Ненадејното преминување на значително поздрава исхрана може да го шокира вашиот организам и да доведе до нус појави кои немада ви се допаднат.

Имено, ненадејната промена на исхраната сигурно ќе влијае на промени во организмот па за да не ве изненадат и за да не ве предомислат во вашата одлука, дознате што можете да очекувате.

Очекувајте пречки во варењето на храната

Здравата исхрана подразбира повеќе овошје и зеенчук, односно, влакна кои сигурно ќе остават трага во вашиот систем за варење. Можно е да ви ја проретчат столицата па ако тоа многу ве мачи, обидете се постепено да воведувате поголеми количини влакна, а ако паралелно со ова не го зголемите и внесувањето на вода, можно е влакната да ви направат запек. Затоа почнете постепено и не ја занемарувајте водата.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pexels

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Диета со лимони: Исфрлете ги отровите и маснотиите од организмот за седум дена!

saso user

Начин на исхрана и природни лекови за рак со метастази

saso user

Паприкаш, палачинки, чизкејк, пилав и бургери се јаделе и пред нашата ера

saso user