Број на текстови објавени денес: 21
Свет

„Љубљанска банка“ ги донесе Словенија и Хрватска пред судот во Стразбур

Големиот совет на Европскиот суд за човекови права ја разгледа денеска тужбата на Словенија против Хрватска во врска со споровите пред хрватските судови кои ги покренала словенечката „Љубљанска банка“ поради наплата на долгови од хрватски компании создадени пред распаѓањето на СФРЈ.

Големиот совет, формиран од 17 судии, ги сослушал денеска на јавна седница владините претставници на двете земји. Претставниците на Хрватска барале да се отфорли тужбата како неоснована, додека словенечките го застапувале ставот дека судот треба да одлучува по нивната тужба.

Словенија тврди дека хрватските судови се „неправедни, недоволно непристасни и дискриминаторски“.

Судот во Стразбур во текот на следните денови ќе одлучи дали ќе прифати да одлучува во овој случај.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Средбата Трамп – Ким ја затвори за туристите демилитаризираната зона на Корејскиот Полуостров ВИДЕО

saso user

Во напад во Калифорнија убиени четири лица

saso user

Во Истанбул запленети фалсификувани долари во вредност од 271 милион евра

saso user