Број на текстови објавени денес: 101
Здравје

Фластер за зацелување на болно срце ќе се тестира на луѓе (ВИДЕО)

Врз група доброволци, наскоро ќе започне тестирање на нов вид природно зацелување на срце, коешто се одвива со помош на матични клетки, по настанат срцев удар, јави Би-Би-Би.

Овој принцип на природно лекување вклучува нешто налик на „фластер“ кој се „зашива“ на оштетениот дел од срцето и се претвора во здрав функционален мускул, а во истовреме ослободува хемикалии кои го обновуваат ткивото.

Срцевиот удар настанува кога затнатата артерија го блокира дотокот на крв во срцев мускул, по што прекинува снабдувањето со кислород и хранливи материи. Тоа може да значи и трајно оштетување на срцето.

Првичните тестови се покажаа успешни, а испитувањето на луѓето треба да почне наредниве две години, соопштија кардиолозите од Универзитетот Империјал колеџ во Лондон.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пет промени под пазувите – првиот знак на алергија, дијабетес и рак се гледа тука!

saso user

Бебе оперирано заради дефект на р’бетот па вратено во стомакот на мајката

saso user

Дали навистина постои глобална пандемија на лажни лекови кои убиваат деца низ целиот свет?

saso user