Свет

Сеул повикува на нова средба Трамп-Ким

Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин денеска повика на одржување нова средба меѓу неговиот американски колега Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, нагласувајќи дека подолгорочна стагнација во дијалогот ќе ја ослаби нивната желба за разговори за состојбата на Корејскиот Полуостров.

– Ако периодот без дијалог се одолговлече, тогаш може да ослаби страста за дијалог – изјави Мун за време на посетата на Осло, додавајќи дека е пожелно Ким и Трамп да се сретнат во блиска иднина.

Првата средба меѓу Трамп и Ким се одржа пред една година во Сингапур, при што беше постигната согласност двете страни да работат на денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Трамп и Ким имаа и втора средба на крајот на февруари годинава во Ханој, која заврши без какво и да е договор и беше оценета како неуспешна.

– Со тоа што втората средба меѓу САД и Северна Кореја во Ханој не доведе до конкретен договор и по неа не видовме каква и да е иницијатива за трета средба на врвот… можам да кажам дека во суштина доаѓаме до еден вид ќорсокак – изјави Мун

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Италијанскиот Сенат му го укина имунитетот на Салвини

saso user

Оставка се очекува денеска од премиерот на Италија

saso user

Вработен во Европската централна банка позитивен на коронавирус

saso user