Број на текстови објавени денес: 106
Македонија Топ вести

САД и Грција заедно работеле Македонија да ги почне преоворите со ЕУ

САД и Грција работат на тоа Северна Македонија да ги започне преговорите за членство во ЕУ што поскоро, изјави за МИА Џефри Пјат, амбасадор на САД во Грција.

Според него, тоа може да се случи оваа година.

На панелот посветен на американско-грчкото сојузништво и остварување на стратешките цели на САД во регионот, Пјат укажа дека Америка во Грција гледа еден од најсилните партнери кои сестрано ги поддржуваат евроатлантските стремежи на земјите од Западен Балкан.

САД имаат голема доверба во опозицискиот лидер Киријакос Мицотакис и веруваат дека одличните грчко-американски односи ќе продолжат и ако партијата Нова Демократија победи на изборите закажани за идниот месец, посочи тој.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ЈУНП „Галичица“Охрид-Објектот на Галичица е сопственост наша, а Црвен Крст нема право на економска корист од истиот објект.

saso user

Ѓорчев: Џигерот ме боли кога гледам што и прави Заев на државата

ohrid_user

Македонија со свој претставник во операции на Фронтекс

saso user