Број на текстови објавени денес: 13
Македонија Топ вести

САД и Грција заедно работеле Македонија да ги почне преоворите со ЕУ

САД и Грција работат на тоа Северна Македонија да ги започне преговорите за членство во ЕУ што поскоро, изјави за МИА Џефри Пјат, амбасадор на САД во Грција.

Според него, тоа може да се случи оваа година.

На панелот посветен на американско-грчкото сојузништво и остварување на стратешките цели на САД во регионот, Пјат укажа дека Америка во Грција гледа еден од најсилните партнери кои сестрано ги поддржуваат евроатлантските стремежи на земјите од Западен Балкан.

САД имаат голема доверба во опозицискиот лидер Киријакос Мицотакис и веруваат дека одличните грчко-американски односи ќе продолжат и ако партијата Нова Демократија победи на изборите закажани за идниот месец, посочи тој.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Се запалил поранешен ресторан во Скопје ВИДЕО

saso user

Каменос: Скопје е 20 минути работа, доволна е една единица оклопни возила

saso user

Од утре пороен дожд, а од четврток намалување на температурите

saso user