Број на текстови објавени денес: 21
Свет

Обид за преврат врз Воениот совет во Судан, уапсени околу 70 офицери

Во Судан е извршен обид за преврат врз времениот Воен совет, објави телевизијата Ал Арабија, повикувајќи се на свои извори.

Според сведоштвата, уапсени се 68 офицери, кои учествувале во неуспешниот преврат и против нив се води истрага.

Телевизијата наведува дека повеќето членови на групата, која се обидела да го собори од власт Воениот совет, се офицери исламисти, кои се лојални на претходниот режим.

По неколку месечни протести и тешката економска состојба во Судан, армијата на 11 април го отстрани од 30-годишна должност претседателот Омар Башир, а управувањето со државата го презеде времениот Воен совет.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Гинис за плишано мече во Мексико (ВИДЕО)

saso user

Лавров: Путин и Трамп се заложија за дипломатско решение за кризата со Иран

saso user

Свирепо убиство, секс и скапоцен накит, случајот кој ја шокираше Италија (ВИДЕО)

saso user