Број на текстови објавени денес: 13
Македонија Топ вести

На Груевски ќе му се суди во отсуство за „Талир“

На Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за случајот „Талир“,  кој се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ, јави ТВ Алсат.

Судот донесе такво решение откако тоа го побара СЈО поради фактот што Груевски избега, не е достапен за истражните органи и доби азилантски статус во Унгарија.

На денешното рочиште одбраната инсистираше на одлагање, поради тоа што Собранието сѐ уште не се изјаснило по барањето на Судот и на Обвинителството – кој може во судница да го застапува „Талир“ и дали надлежност има СЈО или редовното Обвинителство.

ФОТО: EPA/GEORGI LICOVSKI

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Синот на Мисовски: Бев единствен кандидат, поради хистеријата и притисокот дадов отказ

saso user

За одземање на имунитетот на судијата од Управниот суд решава Судскиот совет

saso user

Божиновиќ: Инцидентот во Сплит најостро го осудуваме, примивме протестна нота од Србија

ohrid_user